Карім Хан, прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС), вимагає видачі ордерів на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху та інших високопосадовців, включаючи міністра оборони Йова Галанта, а також лідерів радикального угруповання ХАМАС. Цей крок може мати серйозні наслідки для політичної ситуації на Близькому Сході та міжнародної спільноти загалом.
У повідомленні на сайті суду від імені прокурора стверджують, що є всі підстави вважати, що Нетаньяху і Галант, а також троє лідерів ХАМАС, причетні до воєнних злочинів і злочинів проти людяності на території сектору Газа та Ізраїлю.
«Сьогодні я подаю заяви на отримання ордерів на арешт у зв’язку із ситуацією в державі Палестина», – йдеться в заяві Каріма Хана.
На підставі доказів, зібраних і досліджених моїм Управлінням, у мене є обґрунтовані підстави вважати, що Біньямін НЕТАНЬЯХУ, прем’єр-міністр Ізраїлю, і Йоав ГАЛЛАНТ, міністр оборони Ізраїлю, несуть кримінальну відповідальність за такі воєнні злочини та злочини проти людяності, скоєні на території Держави Палестина (у секторі Газа) принаймні з 8 жовтня 2023 року:
- Голод серед цивільного населення як метод ведення війни як воєнний злочин, що суперечить статті 8(2)(b)(xxv) Статуту;
- Умисне заподіяння тяжких страждань або серйозного тілесного ушкодження чи шкоди здоров’ю, що суперечить статті 8(2)(a)(iii), або жорстоке поводження, що є військовим злочином, що суперечить статті 8(2)(c)(i);
- Умисне вбивство, що суперечить статті 8(2)(a)(i), або вбивство як військовий злочин, що суперечить статті 8(2)(c)(i);
- Умисний напад на цивільне населення як воєнний злочин, що суперечить статтям 8(2)(b)(i) або 8(2)(e)(i);
- Винищення та/або вбивство, що суперечить статтям 7(1)(b) і 7(1)(a), зокрема в контексті смертей, викликаних голодом, як злочин проти людяності;
- Переслідування як злочин проти людяності, що суперечить статті 7(1)(h);
- Інші нелюдські дії вважаються злочинами проти людяності, що суперечать статті 7(1)(k).
МКС діє на підставі Римського статуту. Однак Ізраїль, так само як і США, і Росія, не ратифікували Римський статут і заявляють, що юрисдикція суду на них не поширюється.
У той же час, країни, які беруть участь у роботі МКС, зобов’язані, у разі видачі ордера на арешт тієї чи іншої особи, вжити заходів для її затримання.
У 2023 році суд видав ордер на арешт Володимира Путіна. Після цього Путін не поїхав на саміт БРІКС у ПАР. ПАР до Римського статуту приєдналася.