АКТУАЛЬНО

Шотландія не готова помилувати жінок, засуджених за «відьомство» понад 300 років тому

Уряд Шотландії відмовився від планів оголосити офіційне помилування для близько чотирьох тисяч жінок, які між серединою XVI і серединою XVIII століть були осуджені за “відьомство”.

Ініціативу про помилування тих, кого засуджено за “відьомство”, внесла до парламенту членка Шотландської національної партії Наталі Дон у 2022 році. Цей документ передбачав офіційне помилування всіх, кого засуджено за законом про чаклунство 1563 року, що вже втратив чинність.

Законопроєкт мав на меті, серед іншого, припинити “продовження жінконенависництва” та підтримували тодішня перша міністрка Шотландії Нікола Стерджен і феміністські групи.

Проте, коли Наталі Дон стала міністеркою у справах дітей у новому уряді Шотландії під керівництвом Хумзи Юсафа, документ був вилучений з порядку денного через те, що правила парламенту не дозволяють міністрам просувати свої законопроєкти. Речник уряду Шотландії повідомив, що “депутатський законопроєкт Наталі Дон був відкликаний, коли її призначили міністеркою, оскільки, згідно з правилами парламенту, шотландські міністри не мають права просувати свої законопроєкти. Міністри не планують ухвалювати закони в цій сфері.”

Шотландія в 1563 році прийняла закон, який передбачав стримування за “відьомство”, але сам термін не визначався. Першим випадком масового “полювання на відьом” став суд 1590 року, коли групу переважно жінок звинуватили в участі в змові з “дияволом” для вбивства короля Якова VI Шотландського.

Близько чотирьох тисяч людей в Шотландії піддавали тортурам і стратам у зв’язку із звинуваченнями в “відьомстві”. Репресії офіційно завершилися лише у 1736 році, коли британський парламент скасував шотландський закон про чаклунство, а також паралельний англійський закон.

НЕ ПРОПУСТІТЬ

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ