Китайські науковці розробили інноваційну технологію, що дозволяє ефективно перетворювати вуглекислий газ у складні вуглеводи, зокрема цукор, фруктозу, глюкозу та інші органічні сполуки, які можуть використовуватися у харчовій та хімічній промисловості. Як повідомляє South China Morning Post, ця технологія має потенціал не лише зменшити парникові викиди, а й частково вирішити проблему продовольчої безпеки.
Розробка була здійснена фахівцями Тяньцзіньського інституту промислової біотехнології Китайської академії наук. Вченим вдалося знайти простий і водночас ефективний спосіб синтезу складних молекулярних ланцюгів із вуглецю, що вважалося раніше дуже складним завданням.
У запропонованому процесі спочатку з вуглекислого газу шляхом каталітичних реакцій отримують метанол, а потім на його основі синтезують фруктозу, амілозу, амілопектин, целобіозу та інші цукри. Коефіцієнт корисної дії цього перетворення досягає 86 відсотків, а короткий ланцюг реакцій суттєво знижує енергетичні витрати.
Незважаючи на сприятливі кліматичні умови для вирощування цукрової тростини та буряку, Китай щороку імпортує близько п’яти мільйонів тонн цукру, що складає третину загального споживання. Розширення площ під сільгоспкультури загрожує деградацією ґрунтів та додатковим навантаженням на екосистему. Тож виробництво цукру з вуглекислого газу може стати стратегічно важливим кроком для країни.
Наразі технологія успішно випробована в лабораторії, і китайські вчені планують розвивати її до рівня комерційного виробництва.