АКТУАЛЬНО

Ізраїль взяв під контроль стратегічний “Філадельфійський коридор” для боротьби з контрабандою ХАМАС

Армія оборони Ізраїлю взяла під контроль стратегічний “Філадельфійський коридор” уздовж кордону Сектора Газа з Єгиптом, щоб перекрити контрабандні тунелі ХАМАС і повністю знищити терористичне угруповання.

Один із чиновників на умовах анонімності зазначив, що Ізраїль повідомив Єгипет про захоплення коридору. Військові виявили близько 20 тунелів, зокрема раніше невідомих, а також 82 точки доступу до них. Проте невідомо, чи використовуються ці тунелі наразі.

Коридор є частиною великої демілітаризованої зони вздовж ізраїльсько-єгипетського кордону. Згідно з мирною угодою між країнами від 1979 року, кожній стороні дозволено розміщувати в цій зоні лише невелику кількість військ або прикордонників, хоча ця кількість може бути змінена за взаємною згодою. На момент підписання угоди, ізраїльські війська контролювали Сектор Гази, доки Ізраїль не вивів свої війська і поселенців у 2005 році.

Вузький коридор, шириною близько 100 метрів на окремих ділянках, простягається на 14-кілометровій ділянці кордону з Єгиптом з боку Сектора Газа та вміщує пункт пропуску “Рафах”, через який палестинці потрапляють до Єгипту. З моменту захоплення Гази в 2007 році, ХАМАС має повну свободу дій на кордоні.

Тель-Авів стверджує, що коридор пронизаний тунелями, якими постачається зброя та інші товари для ХАМАС – незважаючи на багаторічну блокаду, запроваджену Ізраїлем та Єгиптом. Контрабандні тунелі були прориті під кордоном між Сектором Газа та Єгиптом, щоб обійти ізраїльсько-єгипетську блокаду, запроваджену після приходу до влади ХАМАС.

“Філадельфійський коридор слугував кисневою лінією ХАМАС, через яку бойовики регулярно здійснювали контрабанду зброї до Гази”, – заявив головний військовий речник Ізраїлю, контр-адмірал Даніель Хагарі.

Захоплення “Філадельфійського коридору” може ускладнити відносини Ізраїлю з Єгиптом, який скаржиться на просування ізраїльтян до свого кордону. Каїр заявляє, що будь-яке збільшення військ у стратегічній прикордонній зоні порушить мирну угоду між країнами.

Тим часом Ізраїль поглибив своє вторгнення у місто Рафах. Військові повідомили, що 28 травня до військ, що діють у місті, приєдналася п’ята бригада чисельністю до кількох тисяч солдатів.

Ізраїльський військовий чиновник зазначив, що Ізраїль також взяв “тактичний контроль” над Тель аль-Султаном – районом на північно-західній околиці Рафаха. Водночас, за його словами, вторгнення у місто залишається “обмеженою за обсягом і масштабом операцією”.

Речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі заявив, що захоплення “Філадельфійського коридору” буде відповідати “обмеженій” наземній операції, про яку ізраїльські офіційні особи поінформували команду президента Джо Байдена щодо міста Рафах.

“Коли вони поінформували нас про свої плани щодо Рафаха, вони передбачали просування по цьому коридору і вихід з самого міста, щоб чинити тиск на ХАМАС у місті”, – сказав Кірбі.

Армія Ізраїлю продовжує наступальну операцію на півдні Сектора Газа. Раніше Міжнародний кримінальний суд заборонив наступ для збереження життя цивільним, однак Тель-Авів ігнорує це рішення.

26 травня ХАМАС запустив ракети з Рафаха по центральній частині Ізраїлю. ЦАХАЛ вдарив у відповідь, внаслідок чого були ліквідовані командири терористичного угруповання.

Ізраїльські бомби впали біля наметового містечка біженців. На місці прильоту спалахнула пожежа, в якій загинули понад 40 палестинців. Перші результати розслідування встановили, що причиною пожежі у таборі в Рафаху могла бути “вторинна детонація”.

НЕ ПРОПУСТІТЬ

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ