АКТУАЛЬНО

Маленькі герої великої битви — пінгвіни стримують зміну клімату

Антарктида стрімко втрачає лід через зміну клімату, однак нове дослідження виявило несподіваного союзника в боротьбі за її охолодження — пінгвінів. Їхній послід містить аміак, який сприяє утворенню хмар, а ті — захищають крижаний континент від сонячного тепла.

Згідно з дослідженням, опублікованим у Communications Earth & Environment, команда вчених з Гельсінського університету виявила, що пінгвіни, зокрема колонії Аделі, сприяють формуванню хмар над Антарктидою. Їхній послід виділяє аміак, який у поєднанні з газами фітопланктону утворює аерозолі — основу хмарного покриву. Під час літнього сезону в Антарктиді аміак з гуано пінгвінів досягає концентрації в 13,5 частин на мільярд — майже в 1000 разів вище за звичайний рівень. Хмари, які виникають внаслідок цього процесу, відбивають сонячне світло й знижують температуру. Цей ефект вперше було зафіксовано в реальному часі на аргентинській станції Марамбіо, що біля Антарктичного півострова. Окрім пінгвінів, схожий вплив мають інші морські птахи — наприклад, імператорські баклани. Але саме пінгвіни у великій кількості й у ключовий момент сприяють утворенню хмар, які можуть сповільнити танення льодовиків. Скорочення морського льоду ставить під загрозу існування пінгвінів, а разом з ними — і цей природний механізм охолодження. Втрата колоній може призвести до ще більшого нагрівання континенту через зменшення хмарного покриву. Якщо Антарктида втратить крижаний щит, це може активізувати понад 130 прихованих вулканів, що може мати катастрофічні наслідки не лише для регіону, а й для всього світу.

Вчені зазначають, що для точного розуміння впливу пінгвінів на клімат необхідні подальші дослідження. Але вже зараз відкриття показує, наскільки важливі навіть найменші учасники екосистеми у стримуванні глобального потепління.

НЕ ПРОПУСТІТЬ

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ