Співробітники ДБР (Державне бюро розслідувань) спільно зі Службою безпеки України (СБУ) провели успішне розслідування і заблокували безпрецедентно масштабну схему ухилення від мобілізації. Під час розслідування виявлено участь чиновників із 9 військкоматів, переважно з Києва та його області, а також керівника Військово-лікарської комісії (ВЛК) Макарівського району Київщини та співучасників із різних регіонів України.
Організатором схеми, який вийшов на пенсію, але зберіг необхідні зв’язки, був колишній начальник Київського обласного військового комісаріату. Під його контролем інші учасники схеми вносили завідомо недостовірні дані до військово-облікових документів, вказуючи, що чоловіки непридатні до військової служби через стан здоров’я. Підроблені довідки ЛКК оформлялися без проходження обов’язкових процедур. Потім учасники схеми надавали “клієнтам” поради та вказівки про те, як перетнути державний кордон України.
Більшість документів оформлялися через один із районних ТЦК та СП Київської області. Однак до схеми залучили представників ще щонайменше 7 київських районних військкоматів та одного із Закарпаття. Передбачається, що фігуранти також надавали допомогу у вирішенні аналогічних питань у багатьох інших регіонах України.
Структура злочинного угруповання була ретельно продумана: одна частина займалася рекрутингом клієнтів, тоді як інша – підробкою документів. Ці “гілки” не перетиналися для забезпечення конспірації.
За попередніми даними, через цю схему за кордон України могли виїхати щонайменше 100 ухильників. Підтверджено 40 випадків, у яких було отримано неправомірну плату за послуги. Вартість “послуги” варіювалася від 6 до 10 тисяч доларів США на одну особу залежно від пакета документів. Серед “клієнтів” були як студенти, так і банкіри з дорослими синами.
За клопотанням ДБР та СБУ проведено понад 40 обшуків у місцях роботи та проживання фігурантів у різних регіонах України, на яких вилучено документацію та носії інформації, що підтверджують дії злочинної схеми. Розслідування також спрямоване на встановлення точної кількості ухильників, які використовували “послуги” зловмисників.
На даному етапі організатору та шістьом іншим особам, залученим до схеми, висунуто підозри за різними частинами статті 255 (створення злочинної організації, керівництво такою організацією та її структурною частиною, вчинення службовою особою з використанням службового становища) та статті 332 КК України (усунення перешкод у переправленні осіб через державний кордон шляхом внесення недостовірних відомостей у військово-облікові документи та використання підроблених офіційних документів – довідок ВЛК). Також перевіряється правдивість зняття чоловіків призовного віку з обліку у відповідних ТЦК, і в разі виявлення фальсифікацій буде вжито заходів щодо відновлення їхніх даних в Електронному реєстрі військовозобов’язаних.