АКТУАЛЬНО

Туман грає на руку ЗСУ. Огляд ситуації на фронті

Військовий експерт Том Купер зробив невеликий огляд про ситуацію на Українському фронті у своєму блозі. Представляємо текст нижче.

Повідомлення, що надійшли вранці 23 жовтня, свідчать про кілька вибухів на в’їзді в Севастопольський порт (добре охороняється). Підтверджено, що зенітно-ракетні комплекси MIM-23 HAWK американського виробництва нарешті надійшли на озброєння ВПС України. Повідомляється, що вночі з 22 на 23 жовтня саме вони збили два або три з приблизно 13 безпілотних літальних апаратів “Шахед” і одну ракету Х-59.

Поставки MIM-23 зайняли “всього” близько року. Причина: більшість ракет і пускових установок (вироблених 40 або більше років тому) перебували в поганому стані і потребували значного відновлення і ремонту. Крім того, Іспанія, Тайвань та інші постачальники використовували різні версії. З позитивного боку: на складах має бути багато як ракет, так і пускових установок M197, тож їхня наявність, імовірно, значно полегшить завдання для ВПС України протягом наступної зими.

Бахмут. Південь. На схід від залізничного валу в районі Андріївки українці просунулися вперед (приблизно на 1000 м) у напрямку Одрядівки. Далі на південь повідомляють про запеклі бої з боку Зеленопілля: я припускаю, що 28-та механізована бригада намагається просунутися на південь, у тил російської лінії зі східного боку Курдюмівки.

Авдіївка. Підтримувані авіаударами (переважно касетними бомбами МПК/УМПК) росіяни вчора продовжили штурм “висоти 230”, а також далі на північ, у напрямку залізничного валу на північний схід від Степового. Фактично, вся територія від Красногорівки на півночі до вершини висоти 230 є “нейтральною землею” (або “сірою зоною”, за сленгом сучасних соціальних мереж): під контролем української артилерії, але не під контролем піхоти ЗСУ, і росіяни постійно “перекидають” додаткові війська для майже безперервних атак. Тим часом українська артилерія досягла успіху в тому, що примушує росіян зупинятися перед загороджувальними спорудами, а потім інтенсивно мінує місцевість, де вони зупинилися, тож росіяни – незалежно від того, чи то техніка, чи то піхота – не можуть рухатися. Але, на жаль, ця битва коштує дорого українцям; багато оборонних позицій ЗСУ були повністю зруйновані багатоденними російськими авіаударами та артилерійським вогнем; і поєднання рельєфу місцевості та російської переваги в повітрі не дозволяє ЗСУ проводити контратаки у фланг противника, наприклад, десь із півночі.

Існує багато “вагомих причин”, чому Путін і “московські поліцаї” вирішили розпочати цей великий наступ саме на цій ділянці фронту.

Роботино-Вербове-Новопрокопівка. Після ротації своїх підрозділів у цьому районі ЗСУ, схоже, знову наступають, цього разу в напрямку Копані. Очевидно, користуючись ранковим туманом і потужною артилерійською підтримкою, піхота просунулася вглиб довгої російської лінії оборони, що захищає це село з півночі та заходу. Також з’явилися нові повідомлення про українські атаки на схід Новопрокопівки та в напрямку домінуючих висот далі на схід.

Туман є “ідеальною погодою” для української тактики штурмів ворожих позицій: він робить безпілотники та камери спостереження марними, приховує війська від ворога, доки вони розмінують мінні поля й наближаються до ворожих позицій, – водночас не заважаючи українській артилерії стріляти за обраними географічними координатами.

З іншого боку, звіти деяких підрозділів, які перебували на цій ділянці фронту в останні чотири-п’ять місяців, не надто приємні. Наприклад, 47-та механізована бригада, мабуть, зазнала таких втрат у піхоті, що останнім часом їй довелося задіяти як “піхоту” підрозділи, які зазвичай працюють із ПТРК і мінометами. Крім того, втрати в бронетехніці досягли такого рівня, що боєприпаси з передових складів доводиться переносити “вручну”. Кажуть, що саме цим пояснюється постійна робота ЗСУ над створенням додаткових підрозділів: вони не тільки слугують стратегічним резервом, а й останнім часом використовуються для заміни пошкоджених підрозділів, надаючи їм змогу відпочити, реорганізуватися та відновити боєготовність.

На жаль, деяким частинам “не пощастило”. Наприклад, 47-ту механізовану бригаду було відведено з південної частини Запорізької області на “відносно спокійний” напрямок на північ від Авдіївки: вона не встигла там опинитися, як уже втягнулися в наступний великий бій. (Так, історія цієї бригади починає нагадувати мені історію 17-ї танкової в перші шість-сім місяців цієї війни).

Дніпро. ЗСУ, мабуть, просунулися досить далеко на південно-східному напрямку, щоб перекрити дорогу між Козачими Таборами та Підстепним, десь між Поймою та Піщанівкою. Мабуть, це робиться для того, щоб “звільнити місце” на плацдармі для розгортання важкої техніки. Росіяни відповідають авіаударами та артилерійськими обстрілами.

НЕ ПРОПУСТІТЬ

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ