АКТУАЛЬНО

В Штатах підтримано законопроект, що дозволяє президенту конфіскувати майно росіян. Чи наслідуватиме Європа цей приклад.

У США зробили рішучий крок до конфіскації заморожених російських активів на користь України. Профільний комітет Палати представників США підтримав законопроект, який дасть змогу президенту Джо Байдену конфіскувати підсанкційні російські активи. Чого чекати далі та чи зробить Європа щось схоже?

Крок до конфіскації

США у питанні передачі конфіскованих російських активів лідирують. У лютому поточного року окружний суддя США Пол Гардефе у федеральному суді Манхеттена дозволив прокуратурі конфіскувати 5,4 млн дол. активів підсанкційного російського олігарха Костянтина Малофєєва. Це була перша ластівка.

А зараз послідували інші сигнали та більш рішучі дії.

В США розроблено законопроект, в якому запропоновано надати президенту США Джо Байдену повноваження конфіскувати російські суверенні активи, що були заморожені в країні та передати їх для допомоги у відновленні України.

“Комітет у закордонних справах Палати представників розглянув важливий законопроект – H.R. 4175, що стосується конфіскації активів РФ на користь України”, – йдеться у заяві заступника міністра юстиції України Ірини Мудрої.

За її словами, тепер проект закону має пройти затвердження Комітетом з фінансових послуг Палати представників. Після цього спікер Палати представників матиме право визначити дату, коли проект резолюції буде винесено на голосування до зали.

Згідно з законопроектом, протягом 180 днів після набрання чинності законом держсекретар США Ентоні Блінкен має надати відповідним комітетам Конгресу оцінку найбільш нагальних потреб України у відновленні, допомозі в галузі безпеки та гуманітарної допомоги.

Своєю чергою Блінкін підтвердив, що Україні вперше передадуть активи, конфісковані у російських підсанкційних олігархів. За його словами, гроші будуть направлені на підтримку українських ветеранів. Це важливий крок США у питанні передачі Україні заморожених російських активів.

Також закон забороняє передачу коштів російським організаціям, що перебувають під санкціями, доки Росія не виведе свої окупаційні війська з України та не погодиться надати компенсацію за шкоду, заподіяну неспровокованою війною.

В Україні радіють, що законопроект підготували разом конгресмени від обох партій: 39 республіканців і 17 демократів. Таке об’єднання є вкрай важливим у питаннях підтримки України.

Росія має заплатити за все

Законопроект виник не на пустому місці. До його публікації в США довго обговорювали цю тему. А організація Renew Democracy Initiative (Ініціатива відновлення демократії) навіть опублікувала звіт, в якому йдеться про механізми передачі коштів росіян Україні.

“RDI опублікував звіт, який закладає юридичне підґрунтя для конфіскації суверенних російських активів – а йдеться про більше ніж 30 млрд дол. російських грошей, які збирають пил в американських банках. Тож ми хотіли встановити, як ми можемо взяти ці гроші й передати найбільшій жертві російської агресії без порушення будь-яких американських законів”, – наголошував виконавчий директор RDI Уріель Епштейн.

Висновок аналізу відповідного законодавства: не існує жодних юридичних перепон для того, щоб передати Україні мільярди російських грошей, заморожених у західних банках. Ці гроші доцільно використати на відновлення економіки України, що потерпає від російської агресії.

“Сполучені Штати та їхні союзники мають необхідні юридичні повноваження та моральне зобов’язання покарати Росію за її жорстокість та незаконні дії шляхом передачі російських суверенних активів Україні”,– йдеться у звіті.

Автори звіту наполягають, що жодні правові перешкоди чи практичні міркування не стоять на заваді використання заморожених активів РФ для відновлення України.

“Український народ і міжнародне співтовариство надто довго чекали, щоб змусити Путіна заплатити за скоєні звірства”.

Необхідно діяти спільно

Загалом за підрахунками експертів, в США знаходиться російських активів на суму близько 38 млрд дол. Водночас в країнах ЄС їх набагато більше. Тому в США розуміють необхідність спільних дій з ЄС у цьому питанні.

Саме тому США вже розпочали працю з європейськими союзниками й партнерами над створенням єдиної правової бази для використання конфіскованих активів Росії на проекти відновлення України.

“Це близько 300 млрд дол., і більша частина з них знаходиться в Європі, а не в Сполучених Штатах. Тож ми дивимося, які правові повноваження можемо мати ми та європейці, аби дійсно використовувати ці активи для України”, – пояснив держсекретар США.

Відомо також, що Європейська Рада закликала Високого представника та Єврокомісію прискорити роботу з метою подання пропозицій. За інформацією Financial Times, Комісія планує зробити це на початку грудня.

Очікується, що грудневі пропозиції Єврокомісії роз’яснять юридичні зобов’язання щодо непередбачених прибутків у депозитаріях цінних паперів. На наступному етапі – вже у 2024 р. буде представлено законодавство, яке дозволить фактично вилучити і перерозподілити ці кошти на користь Києва.

Наразі Брюссель перебуває в регулярному контакті з Лондоном і Вашингтоном, щоб забезпечити синхронізацію їхніх підходів. Деякі країни-члени ЄС, такі як Німеччина, раніше скептично ставилися до цих планів через юридичні проблеми, пов’язані з правом власності на кошти. Ці побоювання були розвіяні на початку цього місяця.

Що робить Європа

Попри те, що в Україні є багато скептиків, які не вірять у те, що Європа наважиться передати Україні заморожені російські кошти, приклад США для ЄС дуже важливий. Якщо Штати у цьому питанні прогресують, то і Європа не пастиме задніх. І дещо в цьому напрямку вже робиться.

Так, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба сказав, що у Євросоюзі наближаються до рішення про загальний правовий механізм для використання заморожених російських активів на користь України.

За його словами, однією з тем його розмови з єврокомісаром з юстиції Дідьє Рейндерсом було створення загальноєвропейської правової рамки для використання заморожених російських активів в інтересах відновлення України.

“Це питання болюче, ми вже неодноразово наголошували, що пауза між обіцянкою з боку ЄС ухвалити таку юридичну рамку і власне її ухваленням затягнулася… Сьогодні я отримав чітку відповідь щодо часових рамок і змісту цього рішення, яке буде ухвалене”, – заявив він.

З європейських країн найбільш рішучою у питанні конфіскації  російських активів на користь України наразі виглядає Естонія.

Тут на підставі міжнародних санкцій було заморожено активів на суму близько 38 млн євро.

Нещодавно Естонія зробила ще один крок для схвалення конфіскації заморожених активів РФ. Конституційна комісія Рійгікогу – парламенту Естонії схвалила підготовлений урядом законопроект, який дозволить спрямувати на відбудову Україні заморожені російські активи, що перебувають під міжнародними санкціями.

Відомо також, що Україна не знім це питання з порядку денного та буде наполягати на тому, аби конфісковані російські гроші наша країна отримала.

“Ми будемо продовжувати тиснути у цьому питанні, тому що вважаємо, що Росія має заплатити за злочини, вчинені на території України, і руйнування, які вона завдала”, – підкреслив Кулеба.

НЕ ПРОПУСТІТЬ

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ