АКТУАЛЬНО

Вибори під час воєнного стану, законодавчі прогалини та загрози для України

Народний депутат України Богдан Кицак заявив, що Росія може використати паузу у воєнних діях, а також початок виборчого процесу для завдання стратегічного удару по Україні. Він висловив занепокоєння щодо можливих проблем, які виникнуть під час проведення майбутніх виборів, зокрема для військовослужбовців, що перебувають на фронті.

Згідно з українським законодавством, на сьогоднішній день не існує чіткого регулювання, що робити, якщо командир бригади або інший високопосадовець ЗСУ буде обраний до органів влади під час війни. У законі не прописано, які дії слід вживати в умовах воєнного стану, коли ці особи можуть бути призначені або обрані на політичні посади. Також наразі невизначено, як мають голосувати військові, які перебувають на передовій. На думку Кицака, головним питанням є те, чи зможуть бійці на фронті проголосувати під час виборів. Окрім цього, він підняв питання щодо можливості того, що командир бригади, який захоче балотуватись, буде змушений залишити свою посаду, що може мати негативний вплив на бойову готовність. Водночас депутат зазначив, що в законодавстві України не визначено, як діяти в такій ситуації. “Що відбудеться, коли командир бригади, якому довіряють своїх бійців, піде з фронту через вибори? На кого буде покладено обов’язки керівництва підрозділом? Це дуже важливі питання, на які, на жаль, поки немає відповідей”, — наголосив Кицак. Політик також висловив стурбованість тим, що Росія може скористатися паузою в бойових діях після припинення воєнного стану для стратегічного наступу. За словами Кицака, необхідно мати тверді гарантії того, що Росія не скористається умовним “перемир’ям” для підготовки до нових наступальних дій. “Нам потрібно забезпечити гарантії, що після можливого припинення бойових дій Росія не відновить наступальну кампанію під час виборчого процесу”, — сказав депутат.

В Україні є спеціальний закон про соціальний і правовий захист військових, в якому зазначено, що військові мають право балотуватися і голосувати, але не можуть бути членами політичних партій. Однак у цьому законі не прописано, як діяти в умовах воєнного стану або під час війни. Це питання залишається відкритим для подальших законодавчих ініціатив.

НЕ ПРОПУСТІТЬ

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ