Українські жінки можуть долучитися до військової підготовки, не стаючи обов’язково військовозобов’язаними. Народний депутат Олександр Федієнко пояснив особливості нової процедури в ефірі телеканалу “Київ 24”.
Законопроєкт №12076, поданий до Верховної Ради у грудні 2024 року за ініціативою прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, пропонує оновлений підхід до військового обліку жінок. Згідно з документом, бажаючі пройти базову військову підготовку (БЗВП) чи окремі курси з опанування зброї, управління дронами чи надання медичної допомоги повинні спершу стати на військовий облік.
Однак, як зазначає Федієнко, процедура зняття з обліку після завершення навчання прописана у законі, що гарантує добровільність для жінок. Політик наголосив, що облік і мобілізація жінок залишаються добровільними. Винятки стосуються лише громадянок із медичною чи фармацевтичною освітою. Усі інші можуть проходити військову підготовку без ризику примусової мобілізації: Стають на облік. Проходять навчання. Знімаються з обліку, якщо не хочуть служити далі.
Жінки, які бажають опанувати військові навички, мають діяти так: Звернутися до навчальних центрів БЗВП. Стати на військовий облік. Пройти курс та отримати відповідні сертифікати. За бажанням знятися з обліку. У законопроєкті детально прописані випадки, коли жінка може стати військовозобов’язаною після проходження служби. Наприклад, якщо вона укладе контракт на добровільну службу в Збройних силах України. Документ також узгоджує поточні норми, описані у Законі 3633-IX та постанові Кабміну №560, де йдеться про добровільність укладання контрактів.
Нова ініціатива надає жінкам можливість здобути військові навички, зберігаючи свободу вибору щодо мобілізації. Як зазначає Федієнко, це крок до рівних можливостей без тиску чи примусу.