Цього тижня міністри фінансів Європейського Союзу зберуться для обговорення важливого питання — створення спільного міжурядового оборонного фонду, який дозволить закуповувати та володіти оборонним обладнанням, зокрема для підготовки до потенційної загрози з боку Росії. Цей механізм може також включати Великобританію та Україну як учасників.
Ініціативу, представлену польським головуванням у ЄС, було розроблено аналітичним центром Bruegel. Мета цього фонду — забезпечити необхідне фінансування для оборони без збільшення державного боргу, що є важливою темою для країн із високими борговими зобов’язаннями. Документ є частиною обговорень, спрямованих на скорочення військової залежності від США та зміцнення оборонної спроможності Європи. Як зазначають європейські уряди, більше не можна покладатися на США у питаннях безпеки, тому потрібна власна європейська ініціатива. Євросоюз уже запланував збільшити військові витрати на 800 мільярдів євро протягом наступних чотирьох років. Це здійснюватиметься через ослаблення фіскальних обмежень на оборонні інвестиції та спільні запозичення для великих оборонних проектів під заставу бюджету ЄС.
Оборонний фонд, що обговорюватиметься на зустрічі міністрів фінансів ЄС 12 квітня у Варшаві, стане доповненням до вже оголошених фінансових ініціатив. Він, відомий як Європейський оборонний механізм (EDM), буде базуватися на міжурядовій угоді та матиме значний капітал для проведення запозичень на ринку. Цей механізм може також включати країни, що не входять до ЄС, такі як Велика Британія, Україна або Норвегія, з чим пов’язано ще одну важливу перевагу EDM — створення єдиного європейського ринку оборонного обладнання. Це дозволить знизити витрати, підвищити оперативну сумісність і забезпечити ефективну економію за рахунок масштабу. На сьогодні оборонні закупівлі та виробництво в ЄС фрагментовані, з різноманітними типами озброєнь і техніки, що створює додаткові витрати та проблеми з сумісністю. Центр Bruegel вважає, що до 2030 року Європі необхідно об’єднати закупівлі і створити єдиний оборонний ринок, що включатиме також Велику Британію, яка є важливим гравцем на оборонному ринку.
Ще однією важливою особливістю EDM є те, що він підтримуватиме європейську оборонну промисловість, закуповуючи продукцію тільки у підрядників з країн-учасниць механізму. Крім того, для “прифронтових держав” — країн, що мають спільний кордон з Росією чи Білоруссю, а також з високими рівнями національних військових витрат — EDM може застосовувати субсидовані кредитні ставки, фінансуючи їх через трастовий фонд.