Президент Ірану Ебрагім Раїсі загинув внаслідок аварії вертольота, що стало серйозним потрясінням для країни та світової спільноти. Ця трагічна подія може мати значний вплив на політичну, економічну та міжнародну ситуацію. Видання Bloomberg аналізує можливі наслідки цієї катастрофи.
– Нафта. Іран посідає третє місце за обсягом виробництва серед членів ОПЕК та продовжує нарощувати видобуток. Основний покупець – Китай.
– Росія. Іран постачає Москві безпілотники, купує у неї зброю, включно із системами ППО та винищувачами, покладається на Москву під час будівництва атомної електростанції у Бушері. Тегеран разом із Росією підтримує президента Сирії Башара Асада та поділяє вороже ставлення Москви до присутності США на Близькому Сході.
– Ізраїль. Навряд чи смерть Райсі вплине на відносини двох країн, оскільки їхній конфлікт триває десятиліттями.
– Саудівська Аравія. У 2023 році країни, за посередництва Китаю, відновили дипломатичні відносини після семирічного розриву.
– Китай. Райсі прагнув зміцнити зв’язки з Пекіном, у 2023 році відвідав КНР і зустрічався з головою КНР Сі Цзіньпіном.
Зазначимо, що тимчасово очолить Іран, швидше за все, віцепрезидент Мохаммад Мохбер. Він особисто просував угоду з постачанням Росії зброї, був прихильником жорсткої лінії у відносинах із Заходом.