АКТУАЛЬНО

Зміни військової стратегії та виробництво ППО. Про що розповів Зеленський в інтерв’ю NBC

Президент України Володимир Зеленський відкинув заяви про те, що війна з Росією зайшла в глухий кут і заявив, що країна розробляє нову стратегію. Про це він розповів в ексклюзивному інтерв’ю американському каналу NBC News.

“Вони думали, що поставлять нам шах і мат, але цього не сталося”, – сказав Зеленський. – Я не вважаю, що це патова ситуація”.

Твердження Зеленського контрастували з висловлюваннями головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного, який минулого тижня сказав The Economist, що під час українського контрнаступу “глибокого та красивого прориву, швидше за все, не буде”.

Повільний прогрес цього контрнаступу призвів до зростаючої критики деяких найближчих партнерів Києва щодо того, як Україна веде війну, і підігріває сумніви в її здатності перемогти.

Невпевненість Заходу, яку ще більше посилила стаття Залужного, могла вплинути на рішення Зеленського звільнити з посади головнокомандувача Сил спеціальних операцій Віктора Хоренка, замінивши його офіцером Сергієм Лупанчуком.

Це звільнення, яке відбулося без участі Залужного і про яке сам Хоренко, за його словами, “дізнався зі ЗМІ”, посилило чутки про те, що між Офісом президента і військовими намітився розкол.

“Чекаємо нових результатів”, – так прокоментував цю кадрову зміну сам Зеленський.

В інтерв’ю NBC Зеленський також наголосив, що Україна розглядає зміни у своїй військовій стратегії, щоб домогтися цих нових результатів, яких від неї очікують.

“Наші військові розробляють різні плани, різні операції, щоб швидше просуватися вперед і несподівано вдарити по Російській Федерації”, – сказав він.

Зеленський визнав, що просування України повільне, і що “є втома”, оскільки війна триває вже довго і поки кінця їй не видно. Водночас він наполягав на тому, що українські військові “все ще більш мотивовані, ніж будь-які росіяни, які прийшли в Україну, щоб вбивати нас”.

Він також укотре звернувся до західних партнерів, зокрема до США, з проханням про військову допомогу – за його словами, найбільше Україна потребує допомоги в повітрі.

Він повторив свої заклики до посилення систем протиповітряної оборони і зазначив, що Україні особливо потрібні безпілотники – як атакувальні, так і розвідувальні. За його словами, Україна почала виробництво деяких безпілотників, але потребує більше. Без такої допомоги українцям буде важко “зробити крок уперед”, сказав Зеленський.

“Нам потрібно зберегти нашу країну. Тому один зі шляхів – це спільне виробництво ППО”, – заявив президент України.

Однак поки це спільне виробництво буде запущено і воно запрацює, він закликав партнерів у Сполучених Штатах, Європі та Азії дати Україні засоби ППО “в оренду”.

Особливо важливо це, за його словами, з наближенням зими, яка буде складною, адже Росія, як і торік, найімовірніше, обстрілюватиме українську інфраструктуру.

Адміністрація Байдена вже звернулася до Конгресу з проханням про виділення Україні мільярдів доларів, але вона стикається з протидією республіканців у Палаті представників, які все менше схильні продовжувати надавати таку допомогу.

Суспільна підтримка війни в Україні в США також падає. Опитування Gallup у жовтні показало, що 41% американців вважають, що вони роблять занадто багато для допомоги Києву, що значно більше порівняно з червнем, коли цей показник становив 29%, та з серпнем 2022 року, коли цей показник становив лише 24%.

Згідно з опитуванням, 58% американців сказали, що США роблять для України або достатньо, або занадто мало порівняно з 69% у червні.

Під час інтерв’ю згадали також можливі мирні переговори, про які, як стверджує NBC з посиланням на нинішнього і колишнього високопосадовця США, обговорюють уряди США, Європи та України.

За словами цих чиновників, які говорили на умовах анонімності, під час цих обговорень, зокрема, порушувалися питання можливих територіальних поступок, на які Україні доведеться піти, щоб досягти угоди. Зокрема, такі переговори відбулися минулого місяця під час зустрічі представників понад 50 країн, що підтримують Україну, відомої як Контактна група з оборони України.

У відповідь на запитання, чи справді такі обговорення були і чи брав він у них участь особисто, Зеленський зазначив, що Україна не має іншого вибору, окрім як продовжувати боротися, і що будь-які перемовини будуть можливі тільки після того, як Росія виведе свої війська з української землі.

Він також підкреслив, що союзники повинні продовжувати надавати підтримку, оскільки Київ захищає “спільні цінності”, такі як демократія.

Альтернатива, за його словами, надто небезпечна – якщо “Росія всіх нас уб’є” і Україна програє, вона на цьому не зупиниться і нападе вже на країни НАТО, і тоді країнам Альянсу доведеться відправляти на війну “своїх синів та дочок”, сказав Зеленський.

Він також визнав, що війна Ізраїлю і ХАМАС також вимагає від США фінансування і ресурсів і наголосив, що “весь світ має зробити все можливе, щоб зупинити цю війну” на Близькому Сході.

Водночас він додав, що ця війна тільки на руку Путіну і звинуватив Росію в спонсоруванні ХАМАС.

В інтерв’ю Зеленський також заявив, що “готовий хоча б сьогодні поїхати до Ізраїлю”, проте неодноразові спроби українського лідера відвідати країну зайшли в глухий кут.

На запитання ведучої про те, що він відповів би попередньому президенту США Дональду Трампу, який говорив, що зміг би закінчити війну за 24 години, Зеленський запросив Трампа в Україну.

“Якщо він приїде сюди, мені знадобляться 24 хвилини, не більше того, щоб пояснити президенту Трампу, що він не зможе впоратися з цією війною”, – сказав він.

Водночас він також наголосив, що, незважаючи на те, що в нього ще багато сил та енергії, це не означає, що Україна готова воювати “все своє життя”, бо ціна дуже висока, адже в цій війні гинуть найкращі сини та доньки країни.

“Але ми не готові віддати свою свободу цьому… терористу Путіну”, – сказав Зеленський і додав, що саме тому Україна продовжує боротьбу.

НЕ ПРОПУСТІТЬ

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ