Світові ЗМІ активно обговорюють результати саміту у Швейцарії, який відбувся в найбільш неоднозначному тоні.
Згідно з Reuters, “шлях уперед суперечливий”, що відображає загальні враження від обговорень та результатів зустрічі високопосадових представників країн. Офіційно “жодна країна не виступила з пропозицією провести ще одну таку зустріч”. Зокрема Саудівська Аравія, яку обговорювали як можливе майбутнє місце проведення.
Агентство також відзначило відмінність у позиціях “глобального Півдня” і Заходу: якщо перший закликає до прямих переговорів Києва і Москви та “важких компромісів”, то західні лідери на саміті схвалили відмову Києва від переговорів на умовах РФ.
Британська ВВС зазначає, що до заявленої мети саміту – представити затверджений там план Росії, “маючи під собою міжнародний консенсус” – ще дуже далеко. “Якщо це коли-небудь взагалі стане можливим”, – робить застереження видання.
Україна намагається перехопити ініціативу щодо мирного врегулювання, тому що “підтримка України може впасти в найближчі місяці”. Це пов’язано з президентськими виборами у США, а також зі зростанням кількості голосів у Європі за праві партії, які “часто симпатизують Росії”.
“Сама країна теж виснажена більш ніж двома роками війни: ряди військових могил на цвинтарях по всій країні зростають, а добровольці вже не поспішають до військкоматів у масовому порядку”, – пише BBC.
“Саміт вихідного дня завершився несподівано, на кілька годин раніше, ніж передбачалося. Для України це не був беззаперечний успіх. Але для президента Зеленського це був шанс донести свою головну думку: Росія, як шкільний хуліган, реагує тільки на силу”, – резюмує видання.
New York Times фіксує, що країни-учасниці саміту “розійшлися в думках щодо того, як взаємодіяти з Росією”.
Газета зазначає, що, хоча в декларації міститься заклик до “діалогу між усіма сторонами” для припинення війни, “президент України Володимир Зеленський заявив, що він, як і раніше, твердо виступає проти будь-яких переговорів, які можуть вимагати від його країни поступитися територією”.
Видання наводить думку найбільшої країни, яка не підписала заяву, – Індії: “Тільки ті варіанти, які прийнятні для обох сторін, можуть привести до міцного миру”. При цьому “західні союзники України мало говорили про можливі мирні переговори з Росією”.
“Розвиток подій на полі бою, безсумнівно, вплине на будь-яке врегулювання”, – додає видання.
Швейцарське видання Swiss Info заявило про “відсутність консенсусу” на саміті, хоча і вважає, що “реальний мир для України став ближчим”.
Журналісти пишуть, що на саміті тривало “дипломатичне перетягування каната” між прямим засудженням вторгнення Росії і формулюваннями, які отримають максимально широку підтримку.
Також видання зазначає, що в підсумковій декларації не згадується про подальшу конференцію, хоча деякі держави, за словами Зеленського, “заявили про свою готовність провести такий саміт”.
Китайське агентство “Сіньхуа” випустило коротку новину про завершення саміту, яка була присвячена позиції країн “Глобального Півдня”, які відмовилися підписувати підсумкову заяву. Там також наводилася позиція, що “більшість рішень, ухвалених на заході, не можуть бути реалізовані без участі Росії”.