В Україні триває мобілізація відповідно до чинного законодавства. За порушення передбачені штрафи і навіть тюремний термін.
Що відомо про адміністративну та кримінальну відповідальність за неявку до ТЦК, повідомляє УНІАН.
Постанова Кабміну №1487 передбачає, що військовозобов’язаним потрібно бути на військовому обліку, приїжджати до місцевого центру комплектування за викликом, проходити медогляд, навчання і вирушати на службу. Якщо ж проігнорувати виклик до ТЦК чи, наприклад, попсувати військово-обліковий документ, то загрожує відповідальність за адміністративними статтями.
Якщо військовозобов’язаний не став на облік, не повідомив відповідні органи про зміну місця проживання або своїх даних, передбачено штраф за неявку по повістці. Він варіюється в межах 17-25,5 тис. грн. Для юридичних осіб – 34-59 тис. грн. Перевірити наявність штрафу можна в “Дії” та Opendatabot.
Штраф за неявку до військкомату може обернутися тюремним терміном. Він передбачений, якщо людина пройшла лікарську комісію, але проігнорувала “бойову” повістку. Військовозобов’язаному може загрожувати до п’яти років ув’язнення. Якщо є пом’якшувальні обставини, то може бути умовне покарання з випробувальним терміном.
Юрист Сергій Савинський пояснює, що в разі несплати штрафу кошти можуть вилучити з рахунків порушника і навіть примусово продати його майно для погашення боргу, якщо він перевищує 160 тис. гривень.
Цього року повістки почали розсилати рекомендованими листами поштою. За словами адвокатки Марії Михайленко, за ігнорування такого листа може загрожувати штраф у розмірі 17-25 тис. грн, так само як і за неявку після отримання повістки.