Україна може очікувати зміни у податковій політиці у 2026 році — серед пропозицій, які нібито лунають від Міжнародного валютного фонду (МВФ), — зростання податку на додану вартість (ПДВ), запровадження прогресивної шкали оподаткування доходів фізичних осіб та посилення боротьби з тіньовою економікою. Про це повідомляє Forbes Ukraine з посиланням на підсумки участі української делегації у Spring Meetings 2025.
У конференції, що проходила у Вашингтоні з 21 по 26 квітня, брали участь представники урядів різних країн, зокрема і міністр фінансів України Сергій Марченко. У рамках зустрічей, організованих МВФ і Світовим банком, обговорювалися варіанти наповнення державних бюджетів у період глобальної нестабільності. Для України на 2026 рік, як зазначає Forbes, були озвучені три ключові рекомендації: підвищення ПДВ; заміна фіксованого 18% податку на доходи фізосіб на прогресивну шкалу; активізація заходів щодо детінізації економіки. Також серед тем, що обговорювались на заході, — конфіскація заморожених російських активів на користь України. Проте поки що немає чітких сигналів щодо можливості такого рішення у короткостроковій перспективі. Натомість глава парламентського бюджетного комітету Данило Гетманцев спростував поширену інформацію. У своєму Telegram-каналі він заявив, що насправді жодних нових рекомендацій від МВФ Україна не отримувала, і що в межах поточного складу парламенту підвищення ПДВ не обговорюється. “МВФ не відвідував, рекомендації не отримував… про підвищення ПДВ не йшлося і не йдеться”, — написав Гетманцев. Він також назвав альтернативні джерела наповнення бюджету, які уряд міг би використовувати до перегляду ставок ПДВ. Серед них — скасування програми “Національний кешбек”, випуск нових облігацій внутрішньої державної позики та боротьба з тіньовим сектором.
Нагадаємо, в Україні вже діє система оподаткування, при якій із заробітної плати стягується 18% ПДФО та 5% військового збору, а також 22% єдиного соцвнеску, який сплачує роботодавець. За даними “Фокусу”, реальні доходи українців помітно скорочуються на тлі податкового навантаження, а будь-які зміни у системі оподаткування викликають пильну увагу суспільства.