Президент України Володимир Зеленський прокоментував переговори з міністром фінансів США Скотом Бессентом щодо майбутньої угоди про ресурси, підкресливши, що Україна не буде під тиском і буде домагатися вигідних умов для обох сторін. Зі слів Зеленського, США мають забезпечити технології та робочі місця, а Україна готова надати свої надра для взаємовигідної співпраці.
“Я вважаю, проблеми Бессента в його підході. І те, з чим він приїхав, він сказав: ‘ви зараз повинні це підписати’. Я приховувати не буду – у мене є різні риси, як і у кожної людини. Мої колеги знають, що стукати пальцем по договору і казати, ‘зараз треба підписати’ – на це я міг тільки сказати йому ‘припиніть стукати пальцем і давайте говорити предметно’,” — зазначив Зеленський.
Президент підкреслив, що Україна не є “третєсортною країною”, і що спілкування з міжнародними партнерами має бути на рівних умовах. “Я вважаю, що ми маємо спілкуватись на рівних, незважаючи на те, що я президент, а він не президент. Я вважаю, що він громадянин Америки, я — громадянин України. І ми повинні поводитись, поважаючи один одного,” — додав він.
Зеленський також наголосив на важливості того, щоб угода про ресурси була взаємовигідною для обох країн, з розподілом вигоди 50/50. Україна готова надавати свої природні ресурси, а США повинні забезпечити технології та створити робочі місця для українців.
Президент повідомив, що перша зустріч переговорних команд між Україною та США, яка відбудеться у Вашингтоні, буде технічною. “Це буде одне з обговорень. Важливе. Тому що ми будемо готові говорити про засади, на яких готові ґрунтувати майбутній договір. Це технічна група, на чолі буде, скоріш за все, заступник міністра економіки Качка. І будуть представники інших міністерств”, — сказав Зеленський.
Глава держави розкритикував підхід Скотта Бессента до процесу переговорів, зазначивши, що американський міністр фінансів не мав права ставити ультиматуми та вимагати підписання угоди без належного обговорення умов. Зеленський підкреслив, що Україна повинна мати право обговорювати умови договору на рівних з усіма іншими країнами-партнерами.
“Я не вважаю Україну третьосортною країною. Я вважаю, що ми маємо спілкуватись на рівних, і ця угода має бути вигідною для обох сторін. Для цього важливо обговорити всі умови і знайти компроміс, що буде вигідним для кожної зі сторін,” — резюмував Зеленський.