АКТУАЛЬНО

Німецька компанія продала обладнання російській шпигунській мережі

Heller Tools відновила продажі обладнання компаніям пов’язаним із російським шпигунським угрупованням “Сернія”.

Компанії, що працюють під егідою російського шпигунського угруповання “Сернія”, продовжують закуповувати обладнання у німецького виробника інструментів Heller Tools. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Heller продала дрилі та інші інструменти на загальну суму 1,2 мільйона доларів компаніям, пов’язаним із цією шпигунською мережею.

Закупівлі через мережу “Сернія”

Як пише Financial Times, за даними Міністерства юстиції США, мережа “Сернія” була створена під керівництвом спецслужб Росії для обходу санкцій та отримання обладнання для оборонної промисловості РФ. Згідно з цими даними, з початку повномасштабного вторгнення в Україну до червня 2023 року, Heller задекларував продажі на суму 860 000 доларів московській компанії “Торговий дім Treydtuls”, пов’язаній із мережею “Сернія”. Експорт до “Treydtuls” припинився в червні 2023 року, але вже у вересні Heller почав продавати товари іншій російській компанії Tireks, яка була заснована колишнім акціонером та співробітником “Treydtuls” Артемом Клименком.

Обладнання для оборонної промисловості

Будівельні інструменти, що продаються компанією Heller, як-от пили та свердла для обробки сталі або кам’яної кладки, не були включені до списків експортного контролю ЄС до грудня 2023 року. Проте їх внесли до списків, оскільки вони можуть сприяти зміцненню російського промислового потенціалу. Зв’язки компаній “Treydtuls” та “Tireks” з російською компанією Robin Trade, яку американські слідчі назвали прикриттям для компанії “Сернія Інжиніринг”, вже були розкриті журналістами. Обидві компанії належали бізнесмену Олексію Зібірову.

Санкції та кримінальні справи

Serniya Engineering та Robin Trade потрапили під санкції ЄС ще у 2022 році. Серед клієнтів мережі “Сернія” – Міністерство оборони РФ, державний оборонний конгломерат “Ростех” та державний гігант атомної енергетики “Росатом”. Компанії “Treydtuls” та “Tireks” не були включені до списку санкцій. Після введення санкцій проти Robin Trade у 2022 році, Артем Клименко змінив Олексія Зібірова на посаді генерального директора однієї з російських імпортних компаній. Інша компанія, Finch Impex, відтоді імпортувала товарів на суму 2,2 мільйона доларів, переважно з Тайваню та Китаю.

У 2022 році Міністерство юстиції США висунуло обвинувачення п’ятьом особам, пов’язаним із компанією “Сернія”, у змові з метою придбання технологій військового та подвійного призначення для оборонних компаній РФ. Серед них був Вадим Конощенок, якого затримали естонські прикордонники з “35 різними типами напівпровідників… а також тисячами американських куль калібру 6,5 мм, які використовуються у військових снайперських гвинтівках”.

Міжнародні реакції та розслідування

Санкції проти Росії продовжують залишатися ключовим інструментом тиску на країну-агресора. Проте, як видно з випадку Heller Tools, російські шпигунські мережі шукають та знаходять способи обійти ці обмеження. Фірма HT Rus, пов’язана з Німеччиною, допомагає РФ обходити санкції через так званий “паралельний імпорт” товарів через треті країни, як-от Туреччина або ОАЕ. В Японії також було заарештовано росіянина за обхід санкцій на суму понад 250 тисяч доларів, а громадянин Німеччини отримав вирок за продаж електроніки російським компаніям для військового використання.

НЕ ПРОПУСТІТЬ

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ