Адміністрація президента США Дональда Трампа пропонує Україні новий, більш експансивний проект угоди, яка передбачає надання США привілейованого доступу до українських родовищ, зокрема газових, та газопроводу “Газпрому”. Цей документ, за повідомленням агентства Reuters, ставить під сумнів незалежність українських енергетичних ресурсів та може серйозно вплинути на безпеку країни.
У запропонованій угоді йдеться про необхідність передачі Києвом доходів від видобутку природних ресурсів в спільний інвестиційний фонд, контрольований США. Проте ця угода не передбачає гарантій безпеки для України, що викликає серйозне занепокоєння серед українських чиновників.
Відомо, що українська сторона вже звернулася за консультаціями до юридичних фахівців з міжнародної компанії Hogan Lovells, щоб оцінити ризики та правові наслідки підписання такої угоди.
Крім того, представник Міністерства фінансів США підтвердив, що переговори між двома країнами тривають, хоча й описав їх як “технічні”. Це означає, що деталі угоди все ще обговорюються, і питання доступу США до українських енергоресурсів поки не вирішене остаточно.
Відомо, що в квітні 2025 року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль та міністр фінансів Сергій Марченко планують поїздку до Вашингтона для зустрічі з представниками Міжнародного валютного фонду (МВФ) та Світового банку. Очікується, що в рамках цієї поїздки будуть обговорюватися і питання цієї угоди.
Дональд Трамп прагне укласти угоду щодо українських корисних копалин, зокрема рідкісноземельних металів, як частину своїх зусиль щодо припинення війни в Україні та для того, щоб допомогти повернути мільярди доларів військової допомоги, які США надали Києву. Ця угода також є частиною стратегії США щодо зменшення залежності від інших країн у сфері енергетичних ресурсів і рідкісноземельних металів.
Проте, українська сторона висловлює занепокоєння щодо можливих наслідків цієї угоди для національної безпеки та економіки країни. Зокрема, питання контролю над стратегічними енергетичними ресурсами залишається надзвичайно чутливим і важливим для майбутнього розвитку України.