АКТУАЛЬНО

У Чехії платитимуть українцям, які повертаються додому

24 грудня 2023 року президент Чеської Республіки Петр Павел підписав закон, який визначає умови для продовження статусу захисту біженців та, в той же час, ускладнює умови перебування. Окрема увага звертається на можливість повернення українців на Батьківщину та навіть передбачає фінансову підтримку для тих, хто вирішить добровільно повернутися.

Згідно з новим законом, українські біженці матимуть право на захист до 31 березня 2025 року. Протягом цього часу вони зобов’язані реєструватися в електронній формі з січня до 15 березня наступного року. Проте, з вересня 2024 року тривалість перебування біженців у безкоштовному терміновому житлі скоротиться до 90 днів, порівняно з поточними 150 днями. Виняток робиться для вразливих верств населення.

Окрім того, нова версія закону скасовує можливість створення спеціальних класів або відділень для українських дітей та учнів у школах. Навчальні заклади будуть мати можливість коригувати зміст навчання лише для українських дітей, учнів та студентів із тимчасовим захистом менше одного року.

Зазначено, що закон передбачає можливість “добровільного повернення” українців на Батьківщину. Уряд може надавати допомогу при цьому, оплачуючи деякі витрати, пов’язані з поверненням, переважно на території України. Іноземець може скористатися цією допомогою лише один раз, подаючи заяву не пізніше, ніж за три місяці до закінчення терміну дії його посвідки на проживання.

На сьогодні в Чехії перебуває близько 380 тисяч українців. За даними Мінпраці та соціальних питань, 123 тисячі українських біженців вже працюють на повний робочий день, що становить 60% від загальної кількості тих, хто має тимчасовий захист у Чехії.

Зокрема, українські біженці стали важливою частиною чеського суспільства та економіки, проте нові обмеження та умови ставлять питання щодо їхнього майбутнього в країні. Чеська Республіка, яка діє в межах законів та регуляцій, намагається знайти баланс між наданням захисту тим, хто його потребує, і управлінням потоками мігрантів.

НЕ ПРОПУСТІТЬ

ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ