У Вашингтоні з тривогою сприйняли інформацію про те, що Збройні сили України взяли в полон двох громадян Китаю, які воювали на боці Російської Федерації. Представниця Державного департаменту США Теммі Брюс заявила, що Сполучені Штати обізнані про інцидент і розглядають участь китайських громадян у бойових діях як ще одне свідчення підтримки Москви з боку Пекіна.
Під час брифінгу 8 квітня Брюс заявила:
«Це тривожить. Участь Північної Кореї тривожить. Тривожать повідомлення про захоплення в полон китайських солдатів».
Йдеться про двох китайців, які, за даними української сторони, воювали проти ЗСУ у складі російських збройних формувань. За словами речниці, Сполучені Штати володіють інформацією про цей випадок і уважно спостерігають за розвитком ситуації.
Теммі Брюс також наголосила, що Китай відіграє ключову роль у матеріально-технічному забезпеченні військової машини Росії. За її словами, Пекін постачає близько 80% товарів подвійного призначення, необхідних Москві для ведення бойових дій.
Товари подвійного використання — це продукція, яка може мати як цивільне, так і військове застосування. Йдеться, зокрема, про електроніку, мікросхеми, обладнання для дронів, засоби зв’язку, навігації, технологічне устаткування тощо.
«Китай є головним помічником Росії у її війні в Україні», — наголосила речниця.
Хоча Китай офіційно не визнає військової підтримки Росії у війні проти України, поява громадян КНР у лавах ворога може свідчити про новий рівень залучення. Наразі неясно, чи йдеться про найманців, чи про кадрових військових, які діють неофіційно.
У будь-якому випадку, цей інцидент може мати серйозні наслідки — як у контексті міжнародних санкцій, так і дипломатичних відносин. Сполучені Штати вже неодноразово попереджали Китай про «наслідки» за надання військової допомоги Кремлю.
На тлі цього інциденту у Вашингтоні все голосніше лунають заклики до жорсткішої політики щодо Китаю. Теммі Брюс згадала слова колишнього президента Дональда Трампа, який нещодавно заявив, що партнерство між Пекіном і Москвою лише «сприятиме глобальній нестабільності» та поставить під загрозу безпеку США і всього Заходу.
«Це зробить США та інші країни менш безпечними, менш захищеними і менш процвітаючими», — зазначав Трамп.