Україна вже три роки живе в умовах повномасштабного вторгнення Росії, що змінило не лише політичний і економічний ландшафт країни, але й самих українців. Від перших місяців єднання та оптимізму до гіркого усвідомлення того, що війна буде тривати роками, — суспільство пройшло складний шлях змін. Протягом цього часу зміни торкнулися майже всіх аспектів українського життя — від ставлення до держави до національної ідентичності.
Соціолог Володимир Паніотто, президент Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), поділяє соціальні зміни на два основних періоди: від початку вторгнення до жовтня-листопада 2023 року та період з кінця 2023 року до теперішнього часу. Перший період був ознаменований єднанням навколо держави, мобілізацією людей для боротьби з ворогом. Україна стала об’єктом захоплення та захопила повагу у світі завдяки стійкості в перші місяці війни. Однак у другій половині 2023 року стало очевидно, що контрнаступ не виправдав очікувань, війна перейшла в позиційну стадію, і стало зрозуміло, що протистояння триватиме значно довше, ніж спочатку уявлялося. Одним з найбільших досягнень стало те, як українці об’єдналися навколо держави, незважаючи на важкі економічні та соціальні умови. Рівень довіри до державних інститутів, які до війни викликали сумніви, зріс. Якщо до початку війни лише 5% вважали, що центральні органи влади справляються зі своїми обов’язками, то вже в грудні 2022 року цей показник зріс до 41%. Найвищий рівень довіри отримали Збройні сили України — за перший рік війни рівень довіри зріс з 72% до 96%. Водночас, значно покращилася оцінка Президента, уряду та Верховної Ради. Володимир Паніотто зазначає, що почуття єдності та боротьби з ворогом зміцнило національну гордість і посилило відчуття патріотизму.
Одним з ключових результатів війни стало остаточне рішення щодо геополітичного вибору України — вступ до Європейського Союзу та НАТО підтримується абсолютною більшістю громадян. Згідно з результатами соціологічних досліджень, ставлення до Росії кардинально погіршилося: за три роки кількість прихильників Росії серед українців знизилася до 2%. Війна також значно прискорила процес формування української національної ідентичності. Якщо до війни лише 40% громадян вважали себе насамперед громадянами України, то в 2022-2023 роках цей показник зріс до 80%. Відбулося також зростання популярності державних свят, підтримки Православної церкви України та покращення ставлення до ОУН-УПА.
З часом, з огляду на нескінченні обстріли, більшість українців зрозуміли, що війна буде тривати довго. Зниження оптимізму після невдалого контрнаступу та розповсюдження панічних настроїв у медіа та соціальних мережах стало очевидним. Однак, незважаючи на втрату деякої частини початкового ентузіазму, більшість громадян продовжують залишатися готовими боротися з ворогом, скільки б це не тривало. Підтримка українцями зусиль щодо захисту своєї країни залишалася на високому рівні, і в кінці 2023 року 62% громадян заявили, що готові захищати свою країну, що вдвічі більше, ніж у Росії (32%).
Війна стала каталізатором значних соціальних змін в Україні. Від переосмислення ідентичності до переорієнтації на західні цінності — ці трансформації мають потенціал визначити майбутнє України на десятиліття вперед. Соціальні зміни, хоча і не завжди різкі, свідчать про глибоке і поступове переосмислення національної ідентичності, ставлення до держави та міжнародних орієнтацій.