На 28-й конференції ООН із питань клімату (COP28) в Об’єднаних Арабських Еміратах після довгих переговорів та термінового переформулювання вдалося узгодити підсумкову угоду, яка закликає до відмови від використання вуглеводнів. Текст угоди був оприлюднений на веб-сайті Рамкової конвенції ООН про зміну клімату.
У компромісному формулюванні висловлюється ідея чесного, організованого та справедливого “відходу від викопного палива” та прискорення зусиль у цьому напрямку протягом поточного “критичного десятиріччя” з метою досягнення нульового рівня викидів парникових газів до 2050 року.
За даними Bloomberg, фінальний текст довелося змінювати в останній момент, щоб знайти компроміс, який задовольнив би США і Євросоюз, з одного боку, і Саудівську Аравію – з іншого.
Навіть без згадки про “поступову відмову від викопного палива”, яку вимагала більшість країн, текст став історичним, оскільки до цього жоден з документів COP не вказував на відмову від нафти та газу.
“У Дубаї ми не закрили сторінку ери викопного палива, але цей результат – це початок кінця”, – заявив Саймон Стілл, виконавчий секретар Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату.
Він додав: “Ці кліматичні конференції базуються на консенсусі, тобто всі сторони повинні узгодити кожне слово, кожну кому, кожну крапку. Це важко і складно, але це підкреслює, наскільки багато досягнуто на конференціях ООН за останні десятиліття. Без них ми б вже йшли вперед до потепління на рівні близько п’яти градусів, що було б смертельним для нашого виду. Зараз ми на шляху до трохи менше ніж трьох градусів, що все одно призведе до значних людських страждань, тому COP28 важливий для руху вперед”.