Папа Римський Франциск, перебуваючи на французькому острові Корсика, вкотре звернувся із закликом до миру, зокрема для України та Росії. Під час завершення конгресу “Народне благочестя Середземномор’я” понтифік зазначив, що український і російський народи є “двоюрідними братами” та помолився за їхнє взаєморозуміння.
Звертаючись до вірян та духовенства, Папа Римський закликав до миру для всіх країн, що переживають конфлікти: “Мир для Палестини, для Ізраїлю, для Лівану, для Сирії, для всього Близького Сходу! Мир для змученої М’янми!”. Особливу увагу понтифік приділив ситуації в Україні, попросивши Пресвяту Богородицю принести довгоочікуваний мир.
Станом на момент написання цієї статті в Україні поки не було офіційної реакції на заяву Папи Франциска. Посол України у Ватикані Андрій Юраш також не коментував слова понтифіка. Водночас 13 грудня глава Православної церкви України, Митрополит Київський і всієї України Епіфаній, зустрічався із Папою Франциском у Ватикані. Під час зустрічі він подякував понтифіку за гуманітарну допомогу постраждалим від російської агресії та підтримку українських біженців.
Понтифік з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну неодноразово закликав до миру та переговорів, однак його висловлювання часто викликають критику в Україні. Основною причиною цього є відсутність чіткої позиції, яка б вказувала на Росію як агресора, а також рівність у зверненнях до обох сторін конфлікту. Раніше, 30 липня 2023 року, Папа Франциск назвав українців і росіян “братами” у зверненні щодо блокування зернового експорту з України. А 9 березня того ж року він закликав Україну до сміливості “викинути білий прапор” і погодитися на мирні переговори. Згодом у Ватикані пояснили, що йшлося про припинення вогню, а не про капітуляцію України.
Попри неоднозначне сприйняття заяв Папи Франциска в Україні, його слова про “поразку війни” та необхідність примирення залишаються важливим сигналом для міжнародної спільноти. Заклики до миру від одного з найвпливовіших релігійних лідерів світу привертають увагу до трагедії війни та необхідності пошуку шляхів до завершення конфлікту.
У той час як український народ продовжує боротися за свою свободу, такі заяви вкотре демонструють, наскільки важливою є підтримка на глобальному рівні.